domy
DOMY
byty
BYTY
pozemky
POZEMKY

KORONAKRÍZA SA PREJAVILA AJ NA ZVÝŠENÝCH CENÁCH STAVEBNÝCH MATERIÁLOV

 

Stavebné firmy v poslednom období zistili, že im oproti minulým rokom mimoriadne stúpajú náklady na stavebný materiál. 

Táto situácia nastala z viacerých dôvodov. Je to najmä nárast cien základných surovín, ktorých výšku určuje komoditná burza. Ceny materiálov ako sú železo, hliník, ropa, plasty sa oproti minulému roku výrazne zvýšili. A ďalším z dôvodov môže byť aj nedostatok vstupných materiálov. Vplyvom koronakrízy boli mnohé firmy nútené čiastočne, alebo úplne obmedziť svoju produkciu, čím sa masívne navýšili výrobné náklady.

Cena niektorých produktov vzrástla až o viac ako 60 percent. Jedným z nich je aj polystyrén, ktorý je vedľajším produktom pri spracovaní ropy. Stavebníci ho používajú najmä na zatepľovanie budov. Problémom sú taktiež dlhšie dodacie lehoty, keďže polystyrénu je nedostatok.

Na zateplenie rodinného domu je potrebných približne 300 m2 polystyrénu, a cena sa oproti minulým rokom môže zvýšiť aj o 2000 eur.

Na výrazné zdraženie sa treba pripraviť aj pri výrobkoch z plastov a dreva.

V denníku Nový čas sa zdražovaniu stavebných materiálov venuje nasledovný článok. Nájdete v ňom aj podrobnejšie údaje o zvýšených cenách jednotlivých položiek.

https://www.cas.sk/clanok/2534833/po-pandemii-zdrazel-stavebny-material-aj-o-200-o-kolko-sa-predrazi-stavba-a-rekonstrukcia/

 

ZDROJ: Nový čas