domy
DOMY
byty
BYTY
pozemky
POZEMKY

AKO VYBRAŤ TÚ NAJVÝHODNEJŠIU HYPOTÉKU

Čo je hypotéka?

Hypotéka je účelový úver, ktorý je krytý nehnuteľnosťou.

Hypotekárny úver môžu banky poskytnúť klientom na nasledujúce účely: 

  • kúpa nehnuteľnosti, 
  • výstavba nehnuteľnosti,
  • rekonštrukcia nehnuteľnosti. 
  • refinancovanie alebo konsolidácia úverov
  • bezúčelová, americká hypotéka.

Pri výbere hypotéky je určite namieste rozvážnosť a obozretnosť. Neodporúča sa siahnuť hneď po prvej ponuke, aj keď sa môže zdať na prvý pohľad veľmi výhodná.

Najnižší úrok neznamená vždy najlepšia hypotéka.

 

Dôležité sú najmä podmienky tohto úroku. Nízky úrok býva spravidla niečím podmienený (napr. ďalšími produktami, ako poistenie, sporenie alebo niečo, čo nemusíme vedieť využiť). 

 

Čo je potrebné sledovať pri výbere správnej hypotéky:

  • Poplatky súvisiace s vybavením hypotéky
  • Dĺžka schvaľovania a jednoduchosť vybavenia hypotéky
  • Iné náklady spojené s hypotékou

Banky sa navzájom líšia aj v poplatkoch za vedenie osobného účtu, z ktorého hypotéku splácate. Od účtu zadarmo až po účet s rôzne vysokými poplatkami. Častokrát výška výsledného úroku na hypotéke závisí aj od kúpy iných produktov v banke, či už sporenia, kreditnej karty, poistenia, alebo aktívneho využívania účtu. V prípade, že doplnkový produkt prestanete používať a zrušíte ho, riskujete zvýšenie úrokovej sadzby na hypotéke, čo výrazne ovplyvní výšku preplatenia hypotéky.

Dĺžka schvaľovania žiadosti o hypotéku je v bankách individuálna. Sú banky, ktoré vedia schváliť hypotéku za 2 dni (v prípade, že sú doklady kompletné a je vyhotovené interné ocenenie nehnuteľnosti bankou) až po prípady, kedy schvaľovanie trvá aj mesiac. Príčinou bývajú často nekompletne doložené doklady, predĺžený čas vyhotovenia znaleckého posudku, podklady vyžiadané bankou dodatočne nad rámec štandardných dokumentov.

Medzi výdavky, ktoré neplatíte banke, ale sú nevyhnutné pri vybavovaní hypotéky patrí platba znalcovi za vypracovanie znaleckého posudku a platba za kolky na katastri, keď je hypotéka schválená v súvislosti so zápisom záložného práva na list vlastníctva.

Niektoré banky preplácajú náklady za vyhotovenie posudku, prípadne si interne ocenia nehnuteľnosť za cenu nižšiu ako platíte samotnému znalcovi za vyhotovenie znaleckého posudku. Iná banka ocení nehnuteľnosť aj zaplatí kolky na katastri, ale požaduje, aby si klient u nich uzavrel poistenie domácnosti a životné poistenie. V ďalšej banke takisto preplatia znalecký posudok a kolky na katastri, avšak ponúkaný úrok na hypotéke bude vyšší, čo sa nie v každom prípade oplatí.

Aká banka je teda najvýhodnejšia?

Vybrať jednu, prípadne dve banky s najvýhodnejšími ponukami na trhu nie je možné. Je to najmä z  dôvodu rozdielnych prístupov bánk k stanoveniu hodnotenia konkrétneho klienta a tým pádom definitívnych parametrov hypotéky, a taktiež z dôvodu, že každý klient má iné priority, iné príjmové možnosti, iné plány do budúcnosti, iné možnosti realizovať mimoriadne vklady na hypotéku.

V našej realitnej kancelárii sme pripravení poskytnúť Vám kompletné poradenstvo pri výbere najvýhodnejšej hypotéky a celý proces spracovania hypotéky za vás zrealizovať.